Istraživačka stanica Petnica već godinama okuplja mlade talente iz raznih naučnih oblasti, pružajući im priliku da unaprede svoja znanja i rade na sopstvenim istraživačkim projektima.
Maja Milović, sugrađanka kojoj smo pomogli da prisustvuje letnjem seminaru iz oblasti računarstva, podelila je sa nama svoje iskustvo, naglasivši važnost interdisciplinarnog pristupa i praktičnog rada na simulaciji polarne svetlosti.
U nastavku pročitajte njene utiske sa ovog intenzivnog dvonedeljnog seminara u Petnici, gde je imala priliku da primeni znanja iz fizike i programiranja.
Letnji seminar računarstva u Petnici – Mesto za mlade naučnike
Letnji seminar računarstva u Petnici okupio je ove godine starije polaznike koji su već prošli jedan ili više ciklusa seminara.
„Glavni cilj seminara jeste da polaznici samostalno rade na svojim projektima, kako bi napisali naučni rad i prošli na petničku konferenciju“, objašnjava Maja.
Seminari u Petnici pružaju polaznicima mogućnost da se usmere na praktične projekte i istraživačke izazove. Maja je, nakon nekoliko godina učešća, bila spremna za svoj poslednji seminar kao polaznik, fokusirajući se na simulaciju aurore (polarne svetlosti).
„Letnji seminari su posebni po tome što polaznici imaju 14 dana da realizuju svoje projekte, a vreme organizuju po svojoj volji. Naravno, i ove godine smo, kao i prethodne tri, većinu svog vremena svi organizovali tako da ga provodimo u učionici koja nam je dodeljena za rad, gde se svako borio sa svojim problemima. „, dodaje ona.
Simulacija aurore (Polarne svetlosti)
Jedan od glavnih ciljeva Maje tokom seminara u Petnici bio je unapređenje algoritma za simulaciju aurore.
„Ja sam se bavila simulacijom aurore, tj. polarne svetlosti. Cilj mi je bio da poboljšam postojeći algoritam koji se bavi simulacijom i vizelnog aspekta aurore, ali i simulacijom svih procesa koji se odvijaju u pozadini, koji se odnose na menjanje gustine vazduha u jonosferi i prenošenje energije“, kaže Maja.
Tokom rada, suočila se sa mnogim izazovima, ali je uz pomoć saradnika uspela da pronađe rešenja. „Pred kraj seminara sam uspela da implementiram sve što sam nameravala, samo što je simulacija bila oko 10 puta sporija od početne, te su mi saradnici predložili da simulaciju pokrećem paralelno“, objašnjava ona.
Podrška stručnjaka i interdisciplinarni pristup istraživačke stanice
Jedan od ključnih momenata seminara istraživačke stanice u Petnici bio je dolazak fizičara koji su pružili stručnu pomoć u analizi rezultata simulacije.
„Stručni, diplomirani saradnici sa fizike su imali volju i želju da mi izađu u susret i daju svoje mišljenje o formulama koje sam izvela i svrsi svih modifikacija“, kaže Maja.
Iako je potvrđeno da su njeni proračuni ispravni, ukazano je na mogućnost daljeg unapređenja simulacije.
Značaj seminara u Petnici za dalji razvoj mladih istraživača
Letnji seminar u Petnici je Maji omogućio ne samo da unapredi svoje veštine u oblasti programiranja i simulacija, već i da proširi svoje znanje o interdisciplinarnim naučnim projektima.
„Seminar mi je pružio priliku da se bavim interdisciplinarnim istraživanjem i upoznam sa računarskim i fizičkim simulacijama, sa kojima do sad nisam imala dodira“, ističe ona.
Na kraju seminara, Maja je uspela da završi svoj projekat i sada radi na daljim unapređenjima simulacije, sa ciljem da svoje rezultate predstavi na predstojećoj Petničkoj konferenciji.
Zaključak
Istraživačka stanica Petnica je odigrala važnu ulogu u razvoju Maje kao mladog istraživača, pružajući joj priliku da primeni teorijska znanja u praksi.
Ovakve inicijative su od neprocenjivog značaja za razvoj mladih talenata u Srbiji, a mi u Inspira grupi smo ponosni što možemo da podržavamo projekte koji promovišu nauku, obrazovanje i napredak mladih ljudi.
Verujemo da kroz ovakvu vrstu saradnje doprinosimo razvoju zajednice i inspirišemo sledeće generacije da se bave istraživačkim radom i inovacijama.