Zdrava radna okolina je ona koja zaposlenima pruža priliku da, između ostalog, brinu o svom fizičkom zdravlju.
Prema Centru za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), kultura zdravlja u radnom okruženju zahteva da se zdravlje zaposlenih vrednuje i podržava od strane menadžmenta kompanije.
Zašto je važno kreirati kulturu zdravlja?
Kreirajući zdravo okruženje na poslu možete značajno uticati na zdravlje vaših zaposlenih, posebno imajući u vidu činjenicu da zaposleni u proseku pola života provedu na poslu. Razvijanje radnog okruženja koje podstiče zdrav način života, ne mora nužno podrazumevati gubljenje mnogo resursa. Šta više na duže staze ono može da sačuva novac kompaniji kroz smanjenje odsustvovanja zaposlenih i povećanu produktivnost. Osim toga zdravi zaposleni će imati mnogo pozitivniji pogled na život, što se onda preslikava i na posao.
Kako kreirati kulturu zdravlja?
U nastavku ćemo navesti neke konkretne korake koje možete sprovesti u vašoj kompaniji kako biste pokazali svojim zaposlenima da zaista brinete o njihovom fizičkom zdravlju i pomogli im da u budućnosti prave zdravije izbore.
Osim toga osvrnućemo se i na to šta mi u Infostudu radimo po ovom pitanju, i dati vam konkretne primere iz naše prakse:
- Podrška menadžmenta kompanije – Kao i za sve ključne promene unutar organizacije biće vam potrebna podrška menadžmenta. I to ne samo podrška kad je u pitanju odobravanje budžeta za razvoj programa brige o zdravlju zaposlenih, već i podrška u smislu da oni svojim pozitivnim primerom utiču na promenu navika zaposlenih.
- Uključite brigu o zdravlju zaposlenih u vrednosti kompanije – Jedna od Infostudovih vrednosti je upravo Pozitivan stav: “Podržavamo zdrav, aktivan stil života i skladan odnos duha i tela”.
- Obezbedite prostor za vežbanje za vaše zaposlene – Ukoliko nemate teretanu u okviru kompanije, možete da omogućite zaposlenima da treniraju u nekoj od obližnjih teretana obezbeđujući im mesečne članarine. Zaposleni u Infostudu imaju plaćene mesečne članarine za teretanu i bazen. A pored toga imaju mogućnost da odlaze na velnes programe jednom mesečno.
- Promovišite fizičku aktivnost čak i tokom radnog vremena – Pokušajte da podstaknete zaposlene da koriste stepenice umesto lifta. Obezbeđujući im prostor za odlaganje bicikla, podstaknite ih da na posao dolaze biciklom umesto automobilom.
- Kao novu vrstu sastanaka možete uvesti “hodajuće sastanke u prirodi”, kada isti ne zahtevaju upotrebu računara ili vođenje beleški.
- Mi smo u Infostudu uveli kao novu praksu, tzv. “stojeće sastanke”, kada su pitanju kraći sastanci do 15 minuta.
- Podržite sportske timove vaših zaposlenih – Ovim nećete pomoći samo njima, već će oni svojim primerom pozitivno uticati i na svoje kolege. Mi sada već tradicionalno organizujemo zajednički odlazak na Fruškogorski maraton gde se između ostalog sjajno družimo. Naši momci su redovni učesnici fudbalskih turnira, a od ove godine imamo i Infostud bovling ekipu.
- Edukujte zaposlene o zdravom načinu života – Ovaj korak možete načiniti i tako što ćete recimo imati dnevne ili nedeljne velnes savete koje ćete slati mejlom svim zaposlenima.
- Obezbedite zdrave obroke za zaposlene – Ukoliko kompanija nije u mogućnosti da obezbedi obroke za zaposlene, u okviru kantine omogućite zaposlenima da sami pripremaju svoje obroke. Osim toga, kod nas se pokazalo kao dobra praksa da zaposlenima obezbeđujemo voće i time ih podstičemo da se na poslu hrane zdravije.
- Organizujte godišnje zdravstvene preglede – Omogućite zaposlenima da bar jednom godišnje odu na organizovan sistematski pregled. Time ćete im pokazati da vam je stalo do njihovog zdravlja
- Ovo je inače praksa koja je kod nas zastupljena već nekoliko godina unazad.
- Pomozite zaposlenima da balansiraju između privatnog i poslovnog života – U okviru kompanije kreirajte klimu koja podstiče zaposlene da iskoriste svoj godišnji odmor i da idu na bolovanje kada su bolesni. Infostud podržava zaposlene da ostanu kod kuće kada su bolesni. Mislimo da je to zdravije rešenje kako za zaposlenog, tako i za samu kompaniju.
Mnogo je načina na koji možete da razvijete kulturu zdravlja u svojoj organizaciji. Bez obzira na metod koji odaberete, budite istrajni u njegovoj primeni i uvek imajte na umu da samo zdravi zaposleni čine zdravu kompaniju.