Zašto naše sale nose baš ova imena?

Predstavljamo vam naša 32 velikana važna za svet, za Srbiju, ali i prostor odakle dolazimo, što bi rekao Zvonko Bogdan, sa severa Bačke.

Marija Kiri

Marija Kiri, rođena kao Maria Sklodovska 1867. godine u Varšavi, Poljska, bila je pionirka u oblasti radiologije. Njen rad na istraživanju radioaktivnosti, koji je započela zajedno sa svojim suprugom Pjerom Kirijem, doveo je do otkrića elemenata polonijuma i radijuma. Njena istraživanja imala su ogroman uticaj na medicinu i nauku, posebno u razvoju novih terapija za lečenje raka.

Prva žena koja je dobila Nobelovu nagradu, i to u oblasti fizike 1903. godine, zajedno sa svojim suprugom Pjerom i Henrijem Bekerelom, za istraživanje radioaktivnosti. Kasnije je ovenčana još jednim „Nobelom“, u oblasti hemije 1911. godine, za otkriće radijuma i polonijuma, čime je postala prva osoba koja je dobila ovu nagradu u dve različite naučne oblasti.

Iskustvo iz prve ruke: Posetioci mogu istražiti život i rad Marije Kiri ki posetiti Muzej Marije Kiri u Varšavi i Institut Kiri u Parizu. Ove institucije čuvaju mnoge njene lične stvari, rukopise, i eksponate koji osvetljavaju njen rad i život.

Posao u Inspira grupi

Pogledaj kako je raditi kod nas i konkuriši na neku od otvorenih pozicija, stipendiju ili praksu.

Upoznaj nas bolje

Povezane priče

Isidora Sekulić

Isidora Sekulić, rođena 1877. godine u Mošorinu, Srbija, bila je jedna od najvažnij...

Pročitaj više

Ivo Andrić

Ivo Andrić, rođen 1892. godine u Dolcu kod Travnika, tadašnjoj Austro-Ugarskoj (dana...

Pročitaj više

Milunka Savić

Milunka Savić, rođena 1892. godine u selu Koprivnica kod Raške, bila je srpska ratn...

Pročitaj više