Доносимо вам најновије увиде из света продукт менаџмента са овогодишње Roadmap конференције.
У организацији Serbian Product Community-ја, овогодишња Roadmap конференција окупила је професионалце из области продукт менаџмента и донела најновије трендове и практичне савете.
Наша екипа из Осигураника присуствовала је догађају, а по завршетку смо издвојили три најзанимљивија предавања која вам могу помоћи у свакодневном раду као продукт менаџеру.
У наставку, сазнајте шта смо научили о инкременталним иновацијама, превенцији burnout-а и доношењу одлука – веома важним темама за сваког ко ради на развоју производа.
Како инкременталне иновације праве разлику?
Компаније често желе да направе револуционарне промене у својим производима, док корисници само траже практична решења за своје свакодневне проблеме.
Жељко Бошњак, један од говорника, истакао је да су инкременталне иновације – мањи, али значајни кораци ка унапређењу производа.
На пример, један бренд кафе у Србији увео је опцију за промену времена доставе приликом поручивања. Иако делује као мала промена, корисници су били одушевљени јер им је омогућено веће прилагођавање свакодневним обавезама.
Дакле, предности инкременталних иновација су:
- Лакша имплементација и нижи трошкови
- Брже решавање проблема корисника
- Мање времена и ресурса потребних за развој
- Видљиви резултати који мотивишу запослене
Ове промене омогућавају компанијама да побољшају корисничко искуство без великих инвестиција и комплексних трансформација.
Burnout није ретка појава у свету product manager-а
Истраживање које је спровела Evie Brockwell, стручњак са вишегодишњим искуством у продукт менаџменту, показује забрињавајуће податке: чак 92% продукт менаџера доживело је burnout, док је 99% испитаника изјавило да се осећа исцрпљено од посла.
Најчешћи разлози за burnout су следећи:
- Лични фактори: Прекомерна одговорност коју продукт менаџери осећају за своја задужења, посебно код особа склоних перфекционизму.
- Организациони фактори: Токсична радна околина, недостатак подршке и психолошке сигурности.
Па, како се онда борити против burnout-а? Ево неколико савета:
- Препознајте своја лична уверења која доприносе стресу и радите на њима.
- Поставите приоритете у послу и избегавајте мултитаскинг.
- Негујте конструктивну комуникацију са колегама и надређенима, што може помоћи у стварању здравијег радног окружења.
Доношење одлука у product management-у
Phil Hornby, још један истакнути говорник конференције, фокусирао се на изазове доношења одлука у продукт менаџменту.
Како је нагласио, одговор на већину питања у овој области је “зависи”, јер се свака одлука доноси контекстуално, у зависности од тржишта, корисничких потреба и циљева компаније.
Једноставније речено, свако питање води до потпитања, а свака одлука доноси се контекстуално – стога зависи да ли се нешто исплати радити или не, како треба да се ради и која је вредност тога за бизнис.
Његова главна порука је да одлуке увек зависе од специфичног контекста, због чега универзални одговори не постоје.
Свакa одлука зависи од тржишта, корисничких потреба, ресурса и стратешких циљева компаније. То се посебно односи на креирање и прилагођавање мапе пута (roadmap).
Roadmap, као један од главних алата у продукту, одражава стратешке одлуке које морају бити флексибилне како би одговориле на промене које настају током процеса и нове увиде које стичемо.
Закључак
Порука целе овогодишње Roadmap конференције се управо односи на флексибилност, прилагођавање променама и доношење одлука на основу сагледавања шире слике.
На којој год да сте позицији у продукт менаџменту, сигурни смо да ћете кроз ових 11 видео клипова са конференције добити корисне информације и технике за примену у свакодневном раду.