У последње четири године преко половине запослених у Инфостуд групи (више од 100 колега), прошло је кроз индивидуални рад са психолозима и психотерапеутима ТИМ центра. Психолошка подршка је за нас ресурс који радо користимо када нам је потребан, а овај програм показао се као посебно користан у току епидемије када су људи забринути због личног здравља, здравља породице, економске неизвесности и изазова рада од куће.
Ово је иначе један од начина који је помогао да се прегура несвакидашњи период у току епидемије, а њему је претходила правовремена комуникација са запосленима, редефинисање цииљева у складу са ситуацијом и флексибилан приступ организацији посла будући да су готово сви запослени радили од куће.
У време карантина два формиране групе подршке посебно су била популарне међу запосленима: Група која пружа подршку за управљање емоцијама и Група за подршку родитељима. Њихов циљ био је (и још увек је јер програм још траје) да помогну учесницима да са психолошког аспекта разумеју новонасталу ситуацију како би јој се лакше прилагодили и боље се организовали. Међусобно дељење искуства између запослених посебно је било од користи.
Колеге које су се суочавале са појачаним нивоом стреса су биле спремније да потраже помоћ, а често су се бориле са проблемима као што су:
• Отежана организација посла и дневних обавеза, што је посебно тешко пало родитељима
• Осећај кривице због смањене ефикасности али и због немогућности да се током посла одговори на потребе детета
• Осећај незадовољства поводом сопственог постигнућа и превисока очекивања да се током овог периода посветимо и личном развоју и стицању неких нових знања и вештина
Шта подразумева Програм психолошке подршке?
Запосленима у Инфостуд групи током целе године омогућен је индивидуални рад кроз психотерапију и коучинг. У разговору са психолозима и психотерапеутима они добијају помоћ у идентификовању проблема, њиховом разумевању и конкретне алате за превазилажење. Леадерсхип коучинг најчешће користе менаџери како би унапредили своје лидерске вештине, док су коучинг, тренинг ефикасности и психотерапија намењени свима. Колеге тако могу да раде на својим емоционалним проблемима, проблемима везаним за стрес, интерперсоналним проблемима, проблемима у породичним и партнерским односима, проблемима са одлагањем и самопоуздањем.
Поред Индивидуалних програма, ту су и групни програми, као што су тренинзи на тему асертивности, ефикасности и емоционалне интелигенције.
Постоје и програми који се фокусирају на јаче стране личности међу којима је најчешћи онај који подразумева анализу индивидуалних потенцијала. То је процес који помаже да се идентификује шта појединца покреће да испољи свој таленат. Ове информације имамо на уму када планирамо даљи развој нечије каријере јер се најбољи резултати постижу када су нам прави људи на правом месту.
Инвестирање у лични и професионални развој, било да се ради о групном или индивидуалном раду, кроз време нам се вишеструко враћа. Најважније од свега је то што запослени знају да у свакој ситуацију могу потражити психолошку помоћ и не устручавају се да то ураде ако им је потребна.