О томе шта такав модел значи за школу, а шта за компаније, како је настао и како се остварује програм дуалног образовања у образовном профилу техничар за дигиталну графику и интернет обликовање и каква су досадашња искуства ученика и професора, говорили су данас потписници уговора.
Чланови Суботичког ИТ кластера су препознали потенцијал и значај дуалног образовања, те у сарадњи са Политехничком школом из Суботице отворили нови образовни профил под називом Техничар за дигиталну графику и интернет обликовање. „Наша бранша је мало другачија од уобичајених образовних профила у дуалном образовању, те је сходно томе у таквом моделу врло мали број таквих профила из домена информационих технологија. Желео бих да изразим задовољство и поздравим одлуку компаније Инфостуд група, као и компанија које су такође у процесу акредитације: ИЦБТецх, Студио Пресент и Цонцорд Софт, јер су препознале потенцијал и значај дуалног образовања, и одлучиле да пренесу средњошколцима своје знање и вештине, те и културу рада у овим компанијама“, рекао је Оливер Гугановић испред Суботичког ИТ кластера.
Душица Вилов, помоћница директора Инфостуд групе рекла је да је једно од стратешких опредељења ове компаније да пружи подршку дигитализацији и унапређењу образовног система. „ Одмах смо прихватили позив да учествујемо у овом пројекту, који се показао као одлична прилика да усагласимо потребе привреде са једне, и образовног система са друге стране јер смо били укључени и у сам процес креирања наставног плана. Дуално образовање је сјајна прилика да се ђацима вец у средњој школи прикаже пословни живот и усаде радне навике, али и да прилика да се покажу и повећају себи шансе да када изадју из школских клупа лакше надју посао. И на крају, ово је и за инфостуд групу прилика да упозна младе људе, таленте који це једнога дана са нама креирати вредност за наше клијенте и кориснике.“
Директор Политехничке школе Исо Планић је задовољан досадашњим ефектима овог програма. „Према заинтересованости ученика већ сада се може закључити да је увођење овог образовног профила у образовни систем Србије одговорио на потребе и интересовања деце, родитеља и привреде. Верујемо у наше добре ђаке, млад и стручан наставни кадар Политехничке школе али сада користим прилику да се пре свега захвалим ИТ Кластеру Суботица који је и поред изузетних изазова у сложеним условима заузео јасан став и дао кључни допринос увођењу дигиталне графике у Политехничку школу и тиме, верујем, дао допринос у модернизацији образовног система Суботице и Србије.”
Један од три сертификована едукатора из Инфостуд групе, Војкан Милошевић, рекао је да је план и програм флексибилан јер се не заснива на технологијама или програмима који су данас актуелни, а сутра можда не, већ је конципиран на провереним вредностима за ученике и тако увек може да одговори потребама тржишта. „Ученике едукујемо дигиталној обради садржаја за веб. Учимо их како да истраже потребе тржишта, где да пронађу инспирацију, развијају и модерно обликују своју креативност, остану у тренду и како да успешно презентују своје радове. Учимо о управљању временом, организацији рада, тимском раду и отвореној комуникацији.“
Настава за овај профил се по дуалном моделу реализује од почетка године, а у дуалном образовању, на стварању нове генерације техничара за дигиталну графику и интернет обликовање заједнички ће радити школа и суботичке ИТ компаније са својим едукаторима.