Зашто наше сале носе баш ова имена?

Представљамо вам наша 32 великана важна за свет, за Србију, али и простор одакле долазимо, што би рекао Звонко Богдан, са севера Бачке.

Марија Кири

Марија Кири, рођена као Мариа Склодовска 1867. године у Варшави, Пољска, била је пионирка у области радиологије. Њен рад на истраживању радиоактивности, који је започела заједно са својим супругом Пјером Киријем, довео је до открића елемената полонијума и радијума. Њена истраживања имала су огроман утицај на медицину и науку, посебно у развоју нових терапија за лечење рака.

Прва жена која је добила Нобелову награду, и то у области физике 1903. године, заједно са својим супругом Пјером и Хенријем Бекерелом, за истраживање радиоактивности. Касније је овенчана још једним „Нобелом“, у области хемије 1911. године, за откриће радијума и полонијума, чиме је постала прва особа која је добила ову награду у две различите научне области.

Искуство из прве руке: Посетиоци могу истражити живот и рад Марије Кири ки посетити Музеј Марије Кири у Варшави и Институт Кири у Паризу. Ове институције чувају многе њене личне ствари, рукописе, и експонате који осветљавају њен рад и живот.

Посао у Инспира групи

Погледај како је радити код нас и конкуриши на неку од отворених позиција, стипендију или праксу.

Упознај нас боље

Повезане приче

Исидора Секулић

Исидора Секулић, рођена 1877. године у Мошорину, Србија, била је једна од најважниј...

Прочитај више

Иво Андрић

Иво Андрић, рођен 1892. године у Долцу код Травника, тадашњој Аустро-Угарској (дана...

Прочитај више

Милунка Савић

Милунка Савић, рођена 1892. године у селу Копривница код Рашке, била је српска ратн...

Прочитај више