Наше приче

Упознај наш тим. Ово су приче наших запослених

Prof. dr Predrag Matković, sa Ekonomskog fakulteta u Subotici o saradnji sa Inspira grupom

Студије о управљању софтверским производима – директан одговор на потребе ИТ фирми

  • Почетна
  • Наше приче
  • Студије о управљању софтверским производима – директан одговор на потребе ИТ фирми

Инспира група и Економски факултет у Суботици негују партнерство више од петнаест година.

Реализовано је много заједничких активности како би студенти стекли нове компетенције и припремили се за транзицију из студентског у пословни живот.

Последњих седам година сарадња је интензивна и кроз Бизкод хакатон, а управо теку припреме и за осми по реду. Ипак пројекат који ће несумњиво привући највише пажње, јер представља најбоље прожимање привреде и образовних институција је успостављање Центра изврсности за управљање софтверским производима.

Како је настао, коме је намењен и како ће утицати на тржиште рада у погледу занимања у ИКТ индустрији, открива у свом ауторском тексту проф. др Предраг Матковић, руководилац Катедре за пословну информатику.

upravljanje softverskim proizvodima

Достизање изврсности, у било којој области захтева:

  • усмеравање истраживачких напора у ужа истраживачка подручја,
  • повезивање истраживачке базе институције са партнерским организацијама које практично делују у изабраним подручјима,
  • трагање за начинима комерцијализације научно-истраживачких резултата,
  • усклађивање научно-истраживачких напора са потребама привреде,
  • укључивање напредних студената у научно-истраживачки рад, као и њихово повезивање са привредним субјектима.

Након формирања Центра и опремања лабораторије, која је понела име Стјепана Хана, професора Економског факултета у Суботици и пионира информатике у АП Војводини, реализовали смо заједничке активности у области управљања софтверским производима.

У првој години рада Центра, а након формирања заједничког истраживачког тима Инспира групе и Факултета, започето је заједничко истраживање у области управљања софтверским производима.

Истраживање у области управљања софтверским производима – шта нам треба?

Као први проблем, идентификовано је непостојање јасне структуре дисциплине управљања софтверским производима.

Комбиновали смо теоријско и емпиријско истраживање како бисмо видели која су досадашња научно-истраживачка достигнућа у области.

Након истраживања и анализе експертских интервјуа припремљен је упитник, као инструмент емпиријског истраживања.

Инспира група је обезбедила респоденте за дефинисани упитник, а тренутно је у току његова дистрибуција. Након анализе одговора, дефинисаћемо коначни сет активности и артефаката дисциплине управљања софтверским производима.

Поред овога изузетно је важно и да идентификујемо компетенције које треба да поседује менаџер софтверских производа.

Паралелно са овим истраживањем идентификујемо и талентоване студенте за будућу едукацију у области управљања софтверским производима.

У протеклој години су одбрањена два дипломска рада чије теме везане за управљање софтверским производима.

Поред тога, четири студента су укључена у заједнички истраживачки рад са наставницима Факултета, па се очекује да у скорије време ови студенти реализују своја истраживања и одбране дипломске радове са темама у вези управљања софтверским производима.

Такође, студенти ће бити усмеравани да направе један заједнички научно-истраживачки рад и презентују га на изабраној конференцији.

praksa za studente - studentska praksa - menadzer softverskih proizvoda

Пракса за студенте из управљања софтверским производима

Следећа активност је Сајам пракси, који ће бити организован 26. марта у Суботици и 27. марта у Новом Саду. Кроз досадашње активности, подручје управљања софтверским производима је постављено у фокус интереса Факултета и Инспира групе.

Ово је представљено и партнерским организацијама Факултета, од којих се очекују да отворе позиције за праксу за студенте.

Као циљ за ову годину смо поставили да на Сајму пракси буде представљено минимално десет позиција за праксу из области управљања софтверским производима.

Важно је напоменути да до сада никада није понуђена нити једна позиција за праксу студената из области управљања софтверским производима.

Даље, изузетно значајна је и активност која ће бити реализована 17. маја на научној конференцији Стратегијски менаџмент и системи за подршку одлучивању, коју Факултет ове године организује 29. пут.

Ове године, током Конференције, биће организована панел дискусија на тему „Управљање софтверским производима“. Панел дискусија ће бити снимана и јавно емитована на јутјуб платформи Факултета.

Планирано је да, уз помоћ Инспира групе, буду позване све заинтересоване компаније из Суботице као и студенти.

Зашто кратки програм студија из управљања софтверским производима?

Као један од најзначајнијих резултата, планиран у 2024. години је кратки програм студија „Управљање софтверским производима“.

Након реализације истраживања, истраживачки тим ће креирати курикулум програма, спровести његову акредитацију код Националног савета за високо образовање, те покренути његову реализацију.

Привреда је већ јасно изразила заинтересованост за овај кратки програм студија, па се очекује да његова реализација буде изузетно успешна.

Неки од будућих планова у раду Центра су:

  • Спровођење истраживачко-развојних пројеката финансираних из трећих извора (покрајински, републички, европски фондови и слично);
  • Изградња и реализација нових програма трансфера знања од стране академије за потребе привреде;
  • Спровођење активности у циљу директног подизања компетенција научно-истраживачког особља Факултета, нпр. усмеравање барем једног младог истраживача на израду докторске дисертације у области управљања софтверским производима;
  • Даљи рад на подизању компетенција студената, у циљу стварања изврсности и њихово усмеравање ка Инспира групи.

Креирање знања представља неопходан услов за раст било које организације.

Са друге стране креирање знања представља изузетно неструктурисан и комплексан процес, који додатно усложњава неизвесно окружење, поготово са технологијама које се брзо мењају.

Да би се организација развијала она мора да идентификује и примени нова достигнућа, те на такав начин унапреди своју конкурентну позицију.

Достизање способности за препознавање, добављање и усвајање нових знања није нимало једноставан задатак и слободно можемо рећи, за мале и средње организације готово неостварив.

Управо због тога организације све више улазе у односе са окружењем, кроз које покушавају да достигну освајање знања и примену техничко-технолошких достигнућа у сопственом пословању.

У складу са тим, спој Инспира групе и Економског факултета у Суботици, као две водеће организације у Севернобачком округу у својим областима, јесте природан спој, од којег се очекују велики резултати у будућности.

Проф. др Предраг Матковић, са Економског факултета у Суботици

Посао у Инспира групи

Погледај како је радити код нас и конкуриши на неку од отворених позиција, стипендију или праксу.

Упознај нас боље

Повезане приче

sale za sastanke

Зашто наше сале за састанке носе баш ова имена?

„Где имамо састанак? У Пикасу доле.“„Људи мало касним, чекајте ме у Руђеру, дол...

Прочитај више
istrazivacka stanica petnica

Истраживачка станица Петница – Искуство наше суграђанке

Истраживачка станица Петница већ годинама окупља младе таленте из разних научн...

Прочитај више